Żywa lekcja historii - ETOS BOHATERA

Uczniowie klas I-III

25 października 2023 r. gościliśmy w naszej szkole Grupę Historyczno-Edukacyjną "Szare Szeregi", która przeprowadziła dla uczniów klas I-VIII trzy żywe lekcje historii.

Niezwykle ciekawa lekcja teoretyczna opowiadała o naszej drodze do niepodległości i bohaterach (powstaniec styczniowy, Żołnierze Armii Hallera, Ochotnik Wojny Bolszewickiej 1920 r.). Całość była ubarwiona bogatą wystawą eksponatów, mundurów i wyposażenia wojskowego z lat 1863-1920. Były hełmy, czapki, mundury – każdy mógł dotknąć, przymierzyć, wcielić się w postacie historyczne. Dużo emocji wzbudziły również próby nawiązania łączności za pomocą telefonów polowych, co okazało się nie lada wyzwaniem.

Oprócz tego w specjalnie przygotowanym pojeździe historycznym uczniowie spróbowali swoich sił podczas warsztatów kowalskich - każdy mógł samodzielnie wykonać odcisk znaku Powstania Styczniowego - talarek, a także breloczek z łuski po naboju. Niewątpliwą atrakcją dnia była próba musztry, z którą zmierzyli się wszyscy uczniowie.

Prowadzący zajęcia z ogromną pasją opowiadali nie tylko o historii, ale również o ważnych wartościach, takich jak patriotyzm, honor, odpowiedzialność i szacunek...

Serdecznie dziękujemy Grupie Historyczno-Edukacyjnej "Szare Szeregi "za przyjęcie zaproszenia do naszej szkoły i przeprowadzenie warsztatów dla naszych uczniów.

Było naprawdę ciekawie!

Oglądamy broń i hełmy